Written by 14:22 strefa mieszkańca, turystycznie

Jedziesz na wakacje? Zabezpiecz swój dom!

Wakacje to moment, na który większość z nas czeka cały rok. To czas, kiedy możemy zapomnieć o codziennych obowiązkach, odłożyć na bok stres i poświęcić się tylko sobie i swoim bliskim.

Jednak przed wyjazdem warto poświęcić chwilę na zabezpieczenie naszego domu. Może się wydawać, że jest to kolejne zadanie na już i tak długiej liście rzeczy do zrobienia przed wyjazdem, ale jest to inwestycja, która zapewni nam spokój i pozwoli cieszyć się wakacjami bez żadnych zmartwień.

Nie ma nic gorszego niż wracać z urlopu do domu, który został zniszczony przez włamywacza lub zalały go zalane wodą rury. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć swój dom przed takimi niespodziankami. To nie musi oznaczać instalowania kosztownych systemów alarmowych czy wynajmowania prywatnej firmy ochroniarskiej. Często wystarczy kilka prostych kroków, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszego domu.

Dziś omówimy kilka kluczowych obszarów, na które warto zwrócić uwagę przed wyjazdem: solidne zabezpieczenie drzwi i okien, utrzymanie wyglądu zamieszkania, wyłączenie niepotrzebnych urządzeń oraz zabezpieczenie cennych przedmiotów. Każdy z tych kroków jest ważny i warto poświęcić im chwilę, aby móc w pełni cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Zabezpiecz drzwi i okna

Bezpieczeństwo naszego domu zaczyna się od solidnych drzwi i dobrze zabezpieczonych okien. Wielu z nas nie zwraca na to uwagi na co dzień, jednak przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, czy wszystko działa jak powinno.

  • Drzwi: Sprawdź, czy drzwi są dobrze zamknięte, a zamek działa poprawnie. W przypadku drzwi z kilkoma punktami zamykania, upewnij się, że wszystkie są zabezpieczone.
  • Okna: Zamknij i zablokuj wszystkie okna. Nie zapomnij o tych na wyższych piętrach i w piwnicy – złodziej może wykorzystać każdą szansę.

Zadbaj o wygląd zamieszkania

Podczas naszej nieobecności dom powinien wydawać się nadal zamieszkały. To prosty, ale skuteczny sposób na odstraszenie potencjalnych włamywaczy. A wygląd „zamieszkaności” można osiągnąć na wiele różnych sposobów.

  • Światła: Zainstaluj czujniki ruchu lub ustaw czasowe włączanie i wyłączanie świateł. To może odstraszyć potencjalnych intruzów.
  • Korespondencja: Poproś sąsiada lub przyjaciela, aby regularnie sprawdzali twój skrzynkę pocztową. Pełna skrzynka to wyraźny sygnał, że nikt nie jest w domu.
  • Podlewanie roślin i koszenie trawy: Jeśli posiadasz ogród, poproś kogoś o podlanie roślin i skoszenie trawy. Niezadbany ogród może wskazywać na dłuższą nieobecność właścicieli.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Przygotowując się do wyjazdu na wakacje, często skupiamy się na pakowaniu, organizacji transportu czy zabezpieczeniu domu przed potencjalnymi włamywaczami. Wśród tych wszystkich spraw łatwo zapomnieć o jednym ważnym elemencie – o naszych urządzeniach domowych, które pozostawiamy bez nadzoru. Wyłączanie niepotrzebnych urządzeń przed wyjazdem to nie tylko kwestia oszczędności energii, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Elektronika: Żyjemy w świecie, gdzie technologia otacza nas niemal na każdym kroku. Telewizory, komputery, konsolki do gier, kuchenne urządzenia małogabarytowe, wszystko to zużywa energię, nawet gdy nie jest używane, jeśli pozostaje podłączone do gniazdka. Wyłączanie tych urządzeń z sieci przed dłuższym wyjazdem pozwoli nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale również zredukować ryzyko pożaru spowodowanego przegrzaniem urządzeń.

Duże urządzenia: Sprawa staje się jeszcze bardziej istotna, gdy mówimy o dużych urządzeniach, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka. Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd, rozważ opróżnienie i wyłączenie lodówki – oszczędzisz energię i zminimalizujesz ryzyko awarii. Jeżeli chodzi o pralkę czy zmywarkę, upewnij się, że nie pozostawiasz ich w stanie „gotowości do działania” – niepotrzebnie zużywają energię i mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Gaz i woda: Pamiętaj też o zamknięciu głównych zaworów z wodą i gazem. Choć nie są to urządzenia elektryczne, nieszczelności mogą prowadzić do poważnych szkód w domu.

Zabezpiecz cenne przedmioty

Niezależnie od tego, jak dobrze zabezpieczysz swój dom, zawsze istnieje ryzyko włamania. Dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć cenne przedmioty tak, aby w przypadku najgorszego scenariusza, straty były jak najmniejsze.

  • Sejf: Jeśli posiadasz sejf, umieść w nim wszystkie wartościowe przedmioty, takie jak biżuteria, drogie zegarki czy dokumenty.
  • Zdjęcia: Zrób zdjęcia wszystkich cennych przedmiotów. W razie potrzeby, ułatwi to identyfikację i ewentualne dochodzenie roszczeń.

Teraz już wiesz, jak przygotować dom do wyjazdu. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Close